Zgodovina in simbolika jaslic
Jaslice so pomemben del božičnih običajev, ki na simboličen način ponazarjajo Jezusovo rojstvo. Ta tradicija, ki sega več stoletij v zgodovino, je ohranjena v številnih kulturah po svetu in nosi globoko duhovno, kulturno in umetniško vrednost.
Zgodovina jaslic
Zgodovina jaslic sega do svetega Frančiška Asiškega, ki je leta 1223 v vasi Greccio v Italiji prvič uprizoril Jezusovo rojstvo z živimi ljudmi in živalmi. Lani smo tako praznovali 800-letnico postavitve prvih jaslic. Sv. Frančišek je želel preprostim ljudem omogočiti bolj neposredno doživetje skrivnosti Jezusovega rojstva in poudariti njegov pomen za vse vernike. Ta dogodek velja za začetek tradicije jaslic, ki se je skozi stoletja razširila po Evropi in svetu.
Sprva so bile jaslice postavljene v cerkvah, pogosto kot del bogoslužnih obredov, sčasoma pa so postale tudi del domov – še posebej v 17. in 18. stoletju, ko so začeli izdelovati manjše figurice iz različnih materialov, kot so les, glina in porcelan. Na Slovenskem so prve jaslice postavili jezuiti leta 1644 v cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani, iz jezuitskih cerkva so se nato širile po domovih.
Simbolika jaslic
Hlev, v katerem se je rodil Jezus, predstavlja ponižnost in preprostost. To je bil skromen kraj za rojstvo Kralja kraljev, vendar je bilo primerno, da je Odrešenik sveta vstopil na svet na tako skromen način. Hlev predstavlja tudi neurejenost življenja in dejstvo, da nas Bog sreča tam, kjer smo, ne glede na to, kako neurejeno ali zlomljeno je naše življenje.
Jaslice ali krmišče, kamor so Jezusa položili po njegovem rojstvu, predstavljajo evharistijo. Evharistija je zakrament svetega obhajila, pri katerem krščanska skupnost posveti in uživa kruh in vino kot Kristusovo telo in kri. Jaslice spominjajo na to, da se je Jezus, Kruh življenja, rodil v Betlehemu, kar pomeni „hiša kruha“.
Marija in Jožef predstavljata poslušnost in vero. Bog je Marijo izbral za Jezusovo mater, ona pa je to vlogo prostovoljno sprejela. Jožef je bil pravičen mož, ki je ubogal Božjo zapoved, da vzame Marijo za ženo in vzgoji Jezusa kot svojega sina. Marija in Jožef sta zgled poslušnosti in zvestobe Božjemu načrtu.
Jezus je utelešeni Bog, kar pomeni „Bog v mesu“. Jezus je v celoti Bog in v celoti človek, njegovo rojstvo pa je bilo začetek Božjega načrta za rešitev človeštva pred grehom. Dojenček Jezus predstavlja tudi ranljivost in nedolžnost novorojenega otroka ter ljubezen in skrb, ki ju je bil deležen od svojih staršev.
Pastirji, ki so obiskali Jezusa po njegovem rojstvu, predstavljajo revne in odrinjene na rob družbe. Pastirji so v družbi veljali za izobčence, a so bili prvi, ki so prejeli novico o Jezusovem rojstvu. Spominjajo nas, da je Jezus prišel za vse ljudi, ne glede na njihov družbeni položaj ali poreklo.
Živali v jaslicah predstavljajo celotno stvarstvo. Vol in osel sta pogosto upodobljena kot prisotna ob Jezusovem rojstvu in predstavljata domače živali, ki so bile takrat prisotne. Vendar so vse živali del Božjega stvarstva in njihova prisotnost v jaslicah nas opominja, da je Jezus prišel odrešit celotno stvarstvo, ne le človeštvo.
Zvezda v jaslicah, znana tudi kot betlehemska zvezda, je simbol upanja in božjega vodstva. Po Svetem pismu se je pojavila na nebu in trem modrecem naznanila rojstvo Jezusa Kristusa. Predstavlja božjo luč, ki sije na svet in vodi ljudi na pot odrešenja.
Angeli, ki pojejo ob jaslicah, simbolizirajo upanje in veselje. Oznanjajo dobro novico, da se je rodil Odrešenik, ki bo vsem prinesel mir in odrešenje. Nebeški zbor oznanja rojstvo Jezusa, „princa miru“. Angelsko petje pomeni tudi začetek nove dobe in obnovljenega odnosa med Bogom in človeštvom.
Postavljanje jaslic je več kot tradicija – je družinski obred, ki povezuje generacije in spodbuja ustvarjalnost. Ljudje pogosto prilagodijo jaslice svoji lokalni kulturi ali celo aktualnim dogodkom, kar poudarja njihovo univerzalnost. Obenem pa jaslice ostajajo priložnost za premišljevanje o bistvu božiča: o ljubezni, skromnosti in miru.
Avtorica: Monika Gril