TEDEN MOLITVE ZA EDINOST KRISTJANOV
Kristjani po celem svetu vsako leto med 18. in 25. januarjem obhajamo Teden molitve za edinost kristjanov. To je čas, ko se različne krščanske skupnosti združijo v molitvi, dialogu in skupnem prizadevanju za uresničevanje Jezusove želje, da »bi bili vsi eno« (Jn 17,21). Teden molitve letos poteka pod geslom »Veruješ to?« (Jn 11,26), kar je vprašanje, ki ga Jezus, ki se razodene kot »vstajenje in življenje«, postavi Lazarjevi sestri Marti. Osrednji svetopisemski odlomek Tedna molitve za edinost kristjanov je pripoved o obuditvi Lazarja od mrtvih (Jn 11,17-27).
Zgodovina krščanstva
Krščanstvo ima svoje korenine v Jezusovem nauku in v zgodnji Cerkvi, ki je v prvih stoletjih ohranjala enotnost kljub preganjanjem in notranjim izzivom. Vendar pa so zgodovinski, kulturni in teološki dejavniki sčasoma pripeljali do razkola med kristjani.
Najbolj opazen razkol je bil veliki razkol leta 1054, ko sta se vzhodna (pravoslavna) in zahodna (rimokatoliška) Cerkev ločili zaradi teoloških razlik, kulturnih nasprotij in političnih sporov. Kasneje, v 16. stoletju, je reformacija prinesla še dodatne delitve med kristjani, kar je vodilo v nastanek protestantskih cerkva. Od takrat naprej so se krščanski skupnosti še naprej drobile zaradi različnih razlag Svetega pisma, liturgičnih praks in družbenih vprašanj.
Te delitve so prizadele telo Kristusove Cerkve, zato je Teden molitve za edinost kristjanov pomemben trenutek za ponovno oživitev Jezusovega klica k enotnosti.
Ekumenizem in medverski dialog
Pri prizadevanjih za edinost kristjanov pogosto slišimo izraza ekumenizem in medverski dialog, ki pa imata različen pomen.
- Ekumenizem se nanaša na gibanje za ponovno zedinjenje vseh kristjanov. Njegov cilj je premagovanje razkolov med različnimi krščanskimi skupnostmi (katoliško, pravoslavno, protestantsko itd.). Ekumenski dialog temelji na skupni veri v Jezusa Kristusa, spoštovanju razlik in iskanju skupnih točk, kot so Sveti Duh, zakramenti in Sveto pismo.
- Medverski dialog pa se ukvarja z dialogom med pripadniki različnih verstev, kot so krščanstvo, islam, judaizem, hinduizem itd. Cilj medverskega dialoga ni združitev verstev, temveč medsebojno spoštovanje, razumevanje in sodelovanje pri skupnih ciljih, kot so mir, pravičnost in skrb za najranljivejše.
Oba procesa sta pomembna, a imata različna izhodišča in cilje.
Molitev: temelj edinosti
Središče Tedna molitve za edinost kristjanov je prav molitev. Molitev ni le izražanje želje po enotnosti, temveč tudi sredstvo, s katerim Bog preobraža naša srca. Skupna molitev kristjanov iz različnih cerkva je močan znak, da se kljub razlikam zavedamo, da smo del istega Kristusovega telesa. K temu je na tiskovni konferenci 10. oktobra lani želel spodbuditi tudi Kurt Koch, prefekt Dikasterija za edinost kristjanov, ki je izrazil, da k ekumenizmu spada »izmenjava darov, pri čemer se drug od drugega učimo v prepričanju, da nobena Cerkev ni tako bogata, da ne bi potrebovala prispevka drugih Cerkva, in nobena tako revna, da ne bi mogla ničesar nuditi«.
Poleg molitve smo povabljeni tudi k dejavni ljubezni in dialogu. Male geste spoštovanja, sodelovanje pri različnih projektih in odkriti pogovori z brati in sestrami iz drugih krščanskih skupnosti gradijo mostove. Naj bo letošnji Teden molitve za edinost kristjanov priložnost, da se odpremo delovanju Svetega Duha, ki vodi k spravi in prenovi. Z molitvijo in dialogom lahko začnemo korak za korakom uresničevati Jezusovo željo: “Da bi bili vsi eno.”