SILVESTROVO
Silvestrovo, zadnji dan v letu, je čas, ko se ozremo na prehojeno pot in polni upanja pričakujemo nove začetke. Poleg praznovanj, ki so pogosto bučna in polna rajanja, ima ta dan tudi globlji krščanski pomen. Ime nosi po svetem papežu Silvestru I., ki nas s svojim življenjem nagovarja k veri in zvestobi. Ob vsem veseljačenju pa ne smemo pozabiti, da je to tudi drugi sveti večer, ki nam daje priložnost za duhovno poglobitev in blagoslov doma.
Sveti papež Silvester I.
Papež Silvester I., po katerem je poimenovan zadnji dan v letu, je bil rimski škof med letoma 314 in 335. Njegov pontifikat je sovpadal z vladavino cesarja Konstantina Velikega, ki je z Milanskim ediktom leta 313 kristjanom dovolil svobodno izpovedovanje lastne vere. Silvester je bil prvi papež, ki je deloval v obdobju, ko je bila Cerkev osvobojena preganjanj, in je zato igral ključno vlogo pri oblikovanju javne podobe krščanstva.
Legenda pripoveduje, da je Silvester cesarja Konstantina ozdravil gobavosti in ga spreobrnil v krščanstvo, čeprav zgodovinski viri tej pripovedi ne dajejo trdne podlage. Znano pa je, da je bil Silvester povezan z gradnjo pomembnih cerkva v Rimu, kot so bazilike sv. Janeza v Lateranu, sv. Petra in sv. Pavla zunaj obzidja.
Sveti Silvester je umrl 31. decembra leta 335 in je pokopan v Rimu. Spomin nanj nam govori o prenovi, veri in zvestobi, vrednotah, ki so zelo aktualne tudi ob prehodu v novo leto.
Drugi sveti večer
Silvestrovo je v Sloveniji tudi drugi sveti večer, ki sledi božiču in je predhodno prazniku Gospodovega razglašenja (svetih treh kraljev). Tako kot na prvi sveti večer, na božični večer, se tudi na drugi sveti večer ohranja lep običaj blagoslova doma. Družine pokadijo dom z blagoslovljenim kadilom in pokropijo z blagoslovljeno vodo, s čimer prosijo za božje varstvo v prihajajočem letu.
Ta obred nas opominja, da ob vsej zunanjosti praznovanja ne smemo pozabiti na bistvo – na Boga, ki nas spremlja vsak dan v letu. Prav tako je to čas za zahvalo za vse prejete milosti v iztekajočem se letu in prošnjo za blagoslov v novem.
Medtem ko nas svet spodbuja k praznovanju z glasbo, hrano in ognjemeti, nas Cerkev vabi, da praznovanje obogatimo z duhovno dimenzijo. Silvestrovo je čudovita priložnost za osebni in družinski pregled leta, izpraševanje vesti ter sklepanje novih zaobljub.
Naj bo letošnji prehod v novo leto čas, ko se spomnimo na svetega Silvestra, moža vere in zvestobe, in ga prosimo, naj nas priporoča Bogu. Prav tako pa naj bo priložnost, da ohranjamo in poglabljamo slovenske krščanske običaje drugega svetega večera, ki nas povezujejo z vero in tradicijo naših prednikov.
Naj vas na silvestrovo in v prihajajočem letu spremlja božji blagoslov!