SVETI TRIJE KRALJI

6 januarja, 2025

V Katoliški cerkvi danes, 6. januarja, obhajamo praznik Gospodovega razglašenja, ki je eden osrednjih praznikov cerkvenega leta. Praznik ima tri imena – Gospodovo razglašenje, Epifanija in Sveti trije kralji – vsako od njih nosi svojevrsten pomen. Ob njem se spominjamo, kako se je Bog razodel v Jezusu Kristusu in kako so modri z Vzhoda počastili novorojenega Odrešenika z darili.


Tri imena, en pomen

Praznik nosi tri imena, vsako pa osvetljuje drugačen vidik tega pomembnega dogodka:

  1. Gospodovo razglašenje(po latinsko Dies manifestationis Domini) označuje razodetje Boga v človeški podobi Jezusa Kristusa. Gre za trenutek, ko Bog pokaže svojo slavo ne le Izraelu, ampak vsem narodom, s čemer poudarjamo, da je odrešenje namenjeno vsem ljudem.
  2. Epifanija izhaja iz grške besede epipháneia, kar pomeni »prikazovanje« ali »razodetje«. Na ta dan se spominjamo, kako se je Kristus razodel modrim z Vzhoda kot Kralj, hkrati pa ga prepoznamo kot luč, ki sveti vsem ljudem.
  3. Sveti trije kralji nas spominjajo na trojico modrih mož, pogosto imenovanih Melhior (Miha), Gašper in Boltežar, ki so sledili zvezdi do Betlehema, kjer so počastili Jezusa. Njihova darila in poklon Jezusu simbolizirajo, kako tudi tuji narodi priznavajo Kristusovo kraljevsko, božansko in odrešenjsko naravo.

 

Darila modrih – globoka simbolika

Po Matejevem evangeliju (Mt 2,1–12) so modri prinesli Jezusu zlato, kadilo in miro. Ta darila niso bila le izraz njihovega spoštovanja, temveč nosijo globoko simboliko:

  1. Zlato– Dar kraljev, ki poudarja Jezusovo kraljevsko dostojanstvo. Zlato predstavlja bogastvo in moč, ki ju pripisujemo Kristusu kot Kralju kraljev.
  2. Kadilo– Dišeča smola, ki se je uporabljala pri bogoslužju, simbolizira češčenje Boga. Kadilo predstavlja Jezusovo božansko naravo in njegovo vlogo kot večnega Duhovnika.
  3. Mira – Dragocena smola, ki se je uporabljala pri maziljenju in balzamiranju mrtvih, kaže na Jezusovo človeško naravo in na trpljenje, ki ga bo prestal za odrešenje sveta. Spominja nas na njegovo žrtev in smrt na križu.

Praznovanje praznika

Praznovanje Gospodovega razglašenja ima po svetu različne oblike, vendar povsod izraža vero, veselje in upanje.

  1. Bogoslužje in blagoslov hiš

Praznik je povezan s slovesnim bogoslužjem, pri katerem se pogosto blagoslovi kadilo, kredo in vodo. Ta blagoslov se nato prenaša v domove. V nekaterih župnijah duhovniki ali laiki obiščejo domove vernikov, da jih blagoslovijo, ali pa družine same na vrata napišejo začetnice imen Svetih treh kraljev (C+M+B), ki obenem pomenijo latinski stavek »Christus Mansionem Benedicat« – »Kristus naj blagoslovi ta dom«. Številka letnice, ki jo napišejo ob začetnice, izraža željo po Božji prisotnosti v prihajajočem letu.

  1. Procesije in igre

V mnogih državah so na ta dan organizirane procesije, pri katerih nastopajo Sveti trije kralji. Na primer, v Španiji in Latinski Ameriki so »Cabalgatas de Reyes« (procesije kraljev) priljubljen običaj, v katerem kralji na okrašenih vozovih razdeljujejo darila otrokom. Podobne običaje poznajo tudi drugod, denimo na Poljskem in v Italiji.

  1. Obdarovanje in praznične jedi

Gospodovo razglašenje je v številnih državah čas obdarovanja, zlasti za otroke. Tradicionalno so darila povezana z darovi, ki so jih modri prinesli Jezusu. V nekaterih kulturah se na ta dan pečejo posebne jedi, na primer roscón de reyes (kraljevski venec) v Španiji ali galette des rois (kraljeva pita) v Franciji, v katero je pogosto skrita figurica ali fižol – kdor jo najde, postane kralj dneva.

  1. Koledovanje

Koledovanje je v Sloveniji star običaj, povezan z današnjim praznikom. Koledniki, pogosto otroci ali mladi, hodijo od hiše do hiše, pojejo koledniške pesmi in voščijo blagoslov družinam ter njihovim domovom. Pri tem nosijo zvezdo, ki simbolizira betlehemsko zvezdo, in so oblečeni kot Sveti trije kralji. V zahvalo za voščila in pesmi koledniki prejmejo darove, ki se pogosto nameni dobrodelnim namenom.

 

 

Duhovni pomen praznika

Gospodovo razglašenje je v prvi vrsti povabilo, da tudi sami prepoznamo Jezusa kot luč sveta in Odrešenika. Kot so modri sledili zvezdi, smo tudi mi poklicani, da v vsakdanjem življenju sledimo Božji luči. Darila modrih nas spodbujajo, da Jezusu prinesemo svoje najboljše – ljubezen, molitev in dobro delo.

 


Naj nas praznik Gospodovega razglašenja navdihne, da postanemo prinašalci luči in blagoslova v življenju drugih ter pričevalci Božje ljubezni, ki se razodeva v Jezusu Kristusu.